Nepodceňujte výběr správné směsi do ostřikovačů
19. 2. 2020
Letošní mírná zima snese i letní směs do ostřikovačů, říká si mnoho řidičů. Ti jsou pak zaskočeni nočními mrazíky a v horším případě zjistí nefunkčnost ostřikovačů při jízdě po dálnici.
Směsi lze rozdělit poměrně jednoduše na letní a zimní. Jejich základem je vždy voda, další podstatnou složku tvoří alkohol. Výrobci nejčastěji používají ethanol, pro potřeby zimní nemrznoucí směsi však vyhovuje i methanol, isopropanol či etylenglykol. Kapalina obsahuje i různé saponáty a parfémy, které mají za úkol zlepšit jejich schopnost čistit sklo a zmírnit typický alkoholový zápach, který může být při jízdě nepříjemný.
Letní směs do ostřikovačů má za úkol zejména odstraňování hmyzu a dalších nečistot, v zimním období si směs musí poradit s námrazou. Především je však nutné, aby se z ní v nádobce nestala jen hrouda ledu, která nejen, že nijak nepomůže, ale naopak hrozí riziko poškození ostřikovací soustavy. Aby směs odolala teplotě -20 °C, musí obsahovat okolo 30 % alkoholu. Pro ještě nižší teploty se jeho podíl zvyšuje
NANO technologie
V současnosti na trhu existují čisticí kapaliny do ostřikovačů s nanočásticemi v mrazuvzdorné i letní variantě. Díky speciální přísadě nanočástic povrch skla lépe odpuzuje vodu, nečistoty a oleje. Kapalina způsobuje zvýšení lesku povrchu skla a dlouhodobě ho chrání znečištěním, usazováním prachu a mušek. Navíc šetří i vaši peněženku, protože nemusíte ostřikovače používat tak často.
Vybavte se dostatečně velkým balením kapaliny
Stejně jako je široký počet výrobců nemrznoucích směsí, je také velká nabídka balení, v nichž lze směs koupit. Nejčastěji se jedná o láhve a kanystry s objemem několika litrů, výjimkou nejsou ani sáčky na jednorázové použití. Každý motorista si může vybrat podle svých potřeb a podle typu svého vozu.
Zásobní nádržky mají objem okolo pěti litrů, pokud je však automobil vybavený zároveň ostřikovači světlometů, nejsou výjimkou i desetilitrové zásobníky. Spotřeba kapaliny se odvíjí od toho, jak často a kde s vozem jezdíte a zdali se čistí pouze čelní sklo, nebo i světlomety. Někomu vydrží obsah nádržky celý rok, jiný motorista dolévá podstatně častěji a podle toho je dobré volit velikost balení. K největší spotřebě dochází při teplotách okolo nuly, kdy se tající sníh a břečka nejsnadněji a ve velkém množství dostávají na čelní sklo. Spotřebu zvyšuje také jízda po dálnici.