Zdroj: archiv webu

Než vyjedete na zasněženou silnici

6. 1. 2021

Teploty klesají pod bod mrazu a dává našim automobilům pořádně zabrat. Vystavení nízkým teplotám, vysoké vlhkosti, to všechno zvyšuje nároky na jeho údržbu. Proto by kontrola vozu před zimou měla být povinností každého zodpovědného řidiče.

Kontrola a příprava automobilu na zimní provoz není jednoduchá a doporučujeme ji nepodcenit. Na co všechno musíte svůj vůz před zimou připravit představujeme v dalším díle pořadu Správný Drive.

  1. Pneumatiky

Nejdůležitější je mít přezuto na zimní pneumatiky, které oproti letním pneumatikám mají měkčí směs a ta v zimě netuhne. Zejména v tomto ročním období je potřeba kontrolovat stav pneumatik daleko častěji. Nejen jejich stav a hloubka dezénu, ale i úroveň nahuštění je velmi důležitá. Sjeté zimní pneumatiky nejsou bezpečné, s mírou opotřebení se jejich vlastnosti při brzdění a přilnavosti k vozovce zhoršují.  Připomínáme, že minimální hloubka dezénu zimních pneumatik ze zákona jsou 4 mm.

  1. Stav autobaterie

V tomto období narůstá spotřeba elektrické energie od vyhřívání oken, zrcátek, ventilátorů, vyhřívání sedaček, přes stěrače, světla a další nezbytné vybavení vozu.

Tuto spotřebu musí vždy pokrýt systém elektrického napájení vozidla, kterého součástí je i autobaterie, která je v tomto období vystavena těžkému provozu. Nízké teploty snižují její kapacitu. Proto by kontrolu a údržbu baterie neměl žádný řidič řešit až na poslední chvíli. Samotný test autobaterie je velmi rychlý servisní úkon, který trvá pouze 2 minuty. Tento test prozradí, v jaké kondici autobaterie je a jestli je potřeba ji vyměnit.

snow-3916160_1280
Foto: archiv webu
  1. Zkontrolujte provozní kapaliny

Ve vozidle se nachází několik druhů provozních kapalin, jejichž vlastnosti mohou být změnou teplot ovlivněné. Použití nemrznoucí směsi do ostřikovačů by mělo být samozřejmostí, ale neměli byste zapomenout i na chladící kapalinu motoru. U té je důležitý bod tuhnutí, v zimě může zamrznout a poškodit jak chladící systém motoru, tak motor samotný.

  1. Osvětlení vozidla

V zimních měsících bývá často snížená viditelnost, ať už kvůli sněžení, mlze nebo jednoduše proto, že je zamračeno. Nenechejte se zaskočit tím, že vám selžou světla tam, kde je budete nejvíc potřebovat. Zašlé nebo neseřízené světlomety významně ovlivňují nejen rychlost reakce a únavu řidiče, ale i ostatní účastníky silničního provozu.

  1. Stěrače

Budete je používat daleko častěji než v létě. Nechejte si je zkontrolovat a v případě potřeby vyměnit. Dobrý výhled z vozidla je základem bezpečné jízdy.

  1. Zimní výbava

Samozřejmostí je i kontrola zimní výbavy vozidla. Mezi hlavní doplňky zimní výbavy určitě zařaďte škrabku, metličku, popř. sněhové řetězy.

Být připraveni na zimu a na cesty se skutečně vyplatí. V síti BestDrive se můžete spolehnout, že servisní prohlídka bude vykonaná rychle a odborně a že bude vaše auto dokonale připravené.

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018