Zdroj: Fotoarchiv Helppes.cz

Rozhovor s vedoucí výcviku asistenčních pejsků

31. 8. 2021

Asistenční psi z neziskové organizace Helppes už od roku 2001 pomohli tisícům lidem s postižením. Dnes je organizace Helppes – Centrum výcviku psů pro postižené, o.p.s. nejprestižnější organizací svého druhu v ČR, která si vybudovala renomé i na mezinárodní úrovni. Za tímto úspěchem stojí ředitelka a vedoucí výcviku Zuzana Daušová. Zajímáte se o asistenční pejsky? Máte pejska a zajímá vás, jak nejlépe s ním cestovat? V tom případě jsme se Zuzany ptali i za vás.

Helppes FINALS - unprocessed-132 copy
Zdroj: Fotoarchiv Helppes.cz

Co byste poradila majitelům a majitelkám psů, kteří převážejí své mazlíčky autem? Jak často dělat zastávky? Jak často dávat pít? Jaká je maximální doba, po kterou může být pejsek v zaparkovaném autě sám? 

Ohledně zastávek je rozhodující, zda je pes zvyklý cestovat autem často, jezdit i delší trasy, jestli je umístěn v přepravním boxu, za mříží v zavazadlovém prostoru nebo upoutaný pásem na sedačce, i to, jaké je aktuální počasí. Přestávky je nutné přizpůsobit konkrétnímu psu a podmínkám jeho cestování tak, aby se cítil pohodlně. Někteří psi zvládnou bez problémů cestu bez přestávky 6 – 8 hodin, jiní mohou začít být nervózní po 2 – 3 hodinách. Je velmi nezodpovědné vzít psa, který není zvyklý jezdit v autě déle než 15 – 20 minut, na mnohahodinovou cestu. Psa je nutné na delší cestu vždy připravit.

Pokud je pes v přepravním boxu nebo v zavazadlovém prostoru, je důležité, aby tam měl misku s čerstvou vodou. Lze zakoupit cestovní, tzv. protivylévací misku, která je vhodná právě do boxu a do zavazadlového prostoru, či závěsnou misku na mříž boxu. Pokud pes cestuje na sedadle nebo mu není možné z jakéhokoli důvodu dát misku s vodou, pak je vhodné mu nabídnout pití každé 2 – 3 hodiny, dle klimatických podmínek.

V zaparkovaném zavřeném autě pes nesmí být v létě nikdy sám. Člověk, který jde třeba jen na záchod na čerpací stanici, nikdy nemůže vědět, co se přihodí a zda z 5 minut nebude půlhodina, která už by pro psa byla fatální. Pootevřená okénka mu opravdu příliš nepomohou.

helppes
Zdroj: Fotoarchiv Helppes.cz

Jsme magazínem pro české řidičky. Chování žen za volantem má svá specifika – jsou například mnohem obezřetnější v provozu. Dá se něco podobného pronést na účet majitelek pejsků? 😊 Je nějaký rozdíl mezi chováním majitelů a majitelek pejsků a jejich výchovou?

Pokud jsem si já mohla za těch mnoho let všimnout, tak nejen ženy, ale i muži se psem méně „řežou“ zatáčky a vyhýbají se prudkému brzdění právě s ohledem na to, že vezou psa.

Obecně ve výchově psů mezi muži a ženami nijak zásadní rozdíly nejsou. Někteří majitelé psů, bez ohledu na pohlaví, jsou rozmazlovací typy, někteří jsou sami nevychovaní, někdo nedokáže být důsledný. Někteří lidé se domnívají, že usměrněním a výcvikem psu vezmou jeho osobnost, někdo klade naopak na psa příliš vysoké nároky, ale většina lidí svého psa miluje a snaží se pro něj a společné bezproblémové soužití udělat maximum.

IMG_20210427_150315
Zdroj: Fotoarchiv Helppes.cz

Co považujete za největší úspěch ve vztahu mezi asistenčním psem a jeho majitelem. Jaký konkrétní povel nebo situace bývá nejnáročnější z pohledu výchovy asistenčního psa? Jak dlouho zpravidla trvá pejska vycvičit pro konkrétního „páníčka“?

Největším úspěchem je bezesporu to, když mezi psem a jeho paničkou či páníčkem vznikne silné citové pouto. A to bez ohledu na to, zda se jedná o psa asistenčního, či psa kamaráda. U asistenčních psů bývá toto pouto velmi silné, protože člověk s postižením si uvědomuje, že je na pomoci svého psa svým způsobem závislý.

Průměrná doba výcviku pro konkrétního klienta je 8 měsíců. Mezi nejnáročnější úkony asistenčních psů patří značení poklesu či zvýšení hladiny cukru v krvi u diabetiků. Obtížné je také narovnání hlavy do správné polohy u lidí, kteří nejsou schopni sami hlavu ovládat. Hlava je totiž poměrně těžká, tudíž pes při jejím vracení do správné polohy musí vyvinout poměrně dost velkou sílu, přitom ale musí být velice opatrný, aby člověku neublížil. K tomu celý úkon nesmí trvat příliš dlouho, protože hrozí, že člověk by se mohl začít dusit.

Mohla byste uvést nějaký reálný příběh, kdy se asistenční pes podílel na celkovém zlepšení stavu svého majitele?

Těch příběhů, kdy se naši psí superhrdinové významnou měrou podíleli na zlepšení zdravotního stavu svých paniček a páníčků, je za 20 let činnosti organizace samozřejmě mnoho.

Jedním z nich je například příběh dívky s velkými psychickými problémy. Po odchodu otce, který trpěl závislostí na alkoholu, měla deprese. Byla vystavena šikaně a výsměchu od svých spolužáků i učitelky, navíc i zneužívání ze strany rodinného příslušníka. To vše vyústilo v diagnózu PTSD. S příchodem asistenčního psa Ciry se Kačce znovu otevřel svět. Cira ji podporuje ve škole, kam odmítala chodit, pomáhá jí navazovat kontakty s okolím. A hlavně je Cira pro Kačku tou jedinou a nejlepší kamarádkou, kterou k sobě pustí, když je jí nejhůř. Podle slov maminky je Kačka celkově klidnější a vyrovnanější. Díky své fence je schopná snáze opustit bezpečný prostor domova, vyzvednout poštu, nákup nebo balík. Lépe zvládá i další, pro ni zátěžové situace, jako je jednání s cizími lidmi, odcházení do školy, pobyt mezi spolužáky, zkoušky. Snáze přijímá i okolní změny.

Êtÿnÿ - pod†v†n° mobilu
Zdroj: Fotoarchiv Helppes.cz

Jak mohou lidé organizaci Helppes pomoci a podpořit vaše aktivity?

Způsobů pomoci je mnoho, a to jak finančních, tak nefinančních. Finančně lze pomoci zasláním dárcovské SMS (ve tvaru DMS HELPPES 30, 60 nebo 90 na číslo 87 777), nákupem zboží na portálu GIVT i přispěním na konkrétní projekty či činnost organizace. Mezi nejvýznamnější formy nefinanční pomoci patří, když se dobrovolník ujme role vychovatele štěněte budoucího psího pomocníka.

Již 19. slavnostní promoce absolventů akademie Helppes proběhne v sobotu 18. 9. 2021 v 10 hodin v motolském výcvikovém areálu organizace Helppes. Promoce úspěšných psích absolventů bude letos o to slavnostnější, že Helppes oslaví významné jubileum – 20 let svého působení. Na sobotní akci, příznačně nazvané Super den si lidé s postižením převezmou své psí anděly z rukou patronů, kteří projekt Pomoc přichází na čtyřech tlapkách zároveň podpoří svým benefičním vystoupením. Vystoupí Marta Jandová, Marta Kubišová, Bára Nesvadbová, Zbyněk Drda, Dr. PP, Jakub Kohák, Adam Mišík, Milan Peroutka, Jan Potměšil, Viktor Sodoma, Václav Vydra, Miro Žbirka a další. Akcí provází osvědčená moderátorská trojice Patricie Pagáčová, Jan Čenský a Miroslav Konvalina. Více informací na: www.helppes.cz, www.facebook.com/helppes

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018