Volvo EX30: foto Žena v autě.cz

VOLVO EX30: FINALISTA ANKETY AUTO MÉHO SRDCE

26. 3. 2024

Mezi šest nejlepších aut roku z pohledu žen patří podle odborné poroty ankety AUTO MÉHO SRDCE čistě elektrický crossover Volvo EX30. Tento elektromobil přijíždí do Česka se zajímavou cenou a přidává bezkonkurenční styl.

Malé auto – velký dojem

Celkem 4,2 metru dlouhé Volvo EX30 patří k vůbec nejmenším (a také cenově nejdostupnějším) autům automobilky. Na výběr je pět barev, přičemž bezesporu nejvíce poutá pozornost žlutá Moos. Všechny porotkyně byly právě z této pronikavé barvy nadšené. Testovaný kousek můžete vidět v plné kráse ve videu porotkyně Terezy Tobiášové.

IMG_0770-ve-velke-velikosti
Sabina Kvášová ve Volvo EX30: foto Žena v autě.cz

„Nejmenší model od Volva zaujme svým provedením, které kombinuje minimalismus s pozdravem z budoucna. Jezdit v bezemisní EX30 můžeme už teď,“ představuje ve velké zkratce model EX30 porotkyně Sabina Kvášová.

Minimalistický přístup k designu a efektivní využívání materiálů charakterizuje výrobu tohoto elektromobilu. Přibližně 25 % veškerého hliníku, 17 % veškeré oceli a plastů použitých ve voze je totiž recyklovaných.

20240311_115037-ve-velke-velikosti
Annamária d’Almeida a Volvo EX30: foto Žena v autě.cz

Uzavřené provedení přídě s hladkou plochou v barvě karoserie je u EX30 doplněno futuristickými LED světly.

Pokud zamčené auto zaregistruje, že se blíží majitel/ka s klíčky (na kterých už není žádné tlačítko odemykání nebo zamykání), vůz sám spustí podmanivou světelnou overturu a odemkne se.

To je praktické zejména při hledání auta v noci. Na silnici příslušnost k značce značí povedený design denního svícení v podobě Thorova kladiva.

Další z porotkyň ankety, Annamária d‘Almeida, zkušeně uznává: „Kdybych měla udělit někomu cenu za design, tak Volvo EX30 vyhrává na plné čáře. Zajímavě řešená jsou také zpětná zrcátka a baví mě panoramatické střešní okno.“

20240311_145016-ve-velke-velikosti
Volvo EX30: foto Žena v autě.cz

Při pohledu z boku zaujme dynamický tvar a také 19palcová aerodynamická kola.

Inovativní designový jazyk značky doplňují zadní světla. Uprostřed horizontální černé lišty pak je umístěno nenápadné tlačítko otevírání kufru.

Minimalistický a udržitelný interiér

Interiér nejen v testované výbavě Mist se nese ve znamení udržitelnosti.

Použité materiály zažívají v EX30 svůj druhý život, neboť jde o recyklované PET lahve, rozdrcené rámy plastových oken nebo zbytky rybářských sítí.

Snimek-obrazovky-2024-03-23-v-15.25.05-ve-velke-velikosti
Tereza Tobiášová ve Volvo EX30: foto Žena v autě.cz

Porotkyně Viola Procházková to doplňuje slovy: „Líbí se mi útulný interiér i představa, že je EX30 z velké části vyrobené z odpadků. Spousta detailů ukazuje, že na designu si někdo dal skutečně záležet. Podívejte se třeba na vnitřní kliky dveří nebo nastavování sedaček, které ovládá jediný čtvereček na jejich boku.“

K nápaditosti interiéru se řadí také vysouvací držák dvou nápojů schovaný pod područkou nebo dobíječka mobilu.

Tereza Tobiášová o interiéru EX30 říká: „Uvnitř Volva EX30 se cítím jako v příjemném pokojíčku. Použité recyklované materiály působí velice kvalitně. Interiér je velmi minimalistický.“

20240229_155438-ve-velke-velikosti
Jana Neckářová a Volvo EX30: foto Žena v autě.cz

Pokud něco charakterizuje vedle moderního designu a recyklovaných materiálů interiér vozu, pak je to absence kapličky přístrojů.

„Na vertikálně posazený středový displej, kde se zobrazuje všechno včetně rychlosti, si musím zvykat,“ přiznává další porotkyně Sabina Sarkisovová.

Na palubní desce je totiž skutečně jen velký displej s úhlopříčkou 12,3 palce. Ten sdružuje displej řidiče a infotainmentu. V případě hodnocení ústředního displeje není mezi porotkyněmi shoda.

Mnoho z nich se přiklání k názoru, že čím déle v EX30 jezdíte, tím snadněji si na takové ovládání zvyknete. Pro mnoho porotkyň však zůstává představa, že k otevření středové kapsy, nastavení vnějších zrcátek nebo klimatizace potřebujete úkon nejprve najít na obrazovce, komplikovaná.

Snimek-obrazovky-2024-03-23-v-17.47.36-ve-velke-velikosti
Veronika Štábová a Volvo EX30: foto Žena v autě.cz

Moderní řidičky potěší, že i Volvo EX30 je chytré „Google“ auto. 

Stačí jednoduše říct „Hey Google“ a vyřknout své přání. Integrované aplikace, hlasový poradce nebo navigace – vše je chytré tak, jak to u Googlu všichni známe. 

Nejpraktičtější vlastností je ovšem je, že při zadání svého cíle v navigaci testovaný elektromobil zobrazuje stav baterie v cíli a také stav baterie po návratu zpět.

Pohledný crossover je primárně autem pro páry nebo jako druhé auto do rodiny. Zavazadlový prostor nabízí 318 litrů, po sklopení zadních sedadel až 904 litrů. Menší prostor, například na dobíjecí kabely, je také pod přední kapotou.

„Přestože je to menší vůz, tak má poměrně velký kufr s roztomilými detaily v podobě tabulky s rozměry. To abyste měli představu, co se podaří do kufru vše vměstnat,“ dodává s úsměvem na tváři porotkyně Annamária.

Dechberoucí jízda

IMG_0642-ve-velke-velikosti
Bára Vaculíková a Volvo EX30: foto Žena v autě.cz

Volvo EX30 se nikde neodemyká ani nestartuje. Prostě přijdete k autu, usednete a jedete. Heslo „sednu a jedu“ si u EX30 chválí i další porotkyně Bára Vaculíková, zpěvačka hitu Automatka.

Porotkyně v anketě AUTO MÉHO SRDCE konkrétně otestovaly vrcholnou variantu Twin Motor Performance s podmanivým výkonem 315 kW a točivým momentem 543Nm, pohonem všech kol a baterií s využitelnou kapacitou 64 kWh.

„Se dvěma elektromotory je EX30 kapesní raketa, která si v rychlosti nezadá se supersporty,“ říká o EX30 Viola Procházková.

IMG_0607-ve-velke-velikosti
Volvo EX30: foto Žena v autě.cz

Práce synchronního elektromotoru s permanentními magnety vpředu i vzadu je chvályhodná. Čtyři sta osm koní výkonu z elektromobilu EX30 dělá velmi agilní vůz. Z nuly na sto to EX30 umí za 3,6 vteřiny. 

Volvo EX30 se krásně řídí ve městě, kde exceluje příjemnou obratností. Při jízdě nabízí možnost rekuperace prostřednictvím tzv. jednopedálového ovládání.

Při ostřejší jízdě na okresce dokáže každého spolehlivě dostat do hry. Díky výkonu, povedenému podvozku a nízkému těžišti je radost EX30 řídit. Podvozek je stabilní a řízení velmi přesné. Volvo s pohonem všech kol drží krásně stopu.

Snimek-obrazovky-2024-03-23-v-18.02.04-ve-velke-velikosti
Volvo EX30: foto Žena v autě.cz

Naopak po dálnici si lehce a komfortně pluje krajinou, a to v naprostém tichu. Malé SUV Volvo EX30 je prémiová soukromá bublina poskytující velký řidičský komfort.

Akumulátor lze prostřednictvím rychlodobíječky (150 kWh) dobít na 80 % kapacity za přibližně půlhodinku. 

Během testování porotkyň se hodnota dojezdu na jedno nabití pohybovala kolem 350 kilometrů, s klidnou nohou na pedálu až 400 kilometrů. Výrobce udává kombinovaný dojezd na elektřinu 450 km.

Už od základní verze výbavy je EX30 vybavena tepelným čerpadlem, jež se kladně projevuje v zimních měsících na prodlouženém dojezdu.

20240229_145425-ve-velke-velikosti
Míša Rubešová a Volvo EX30: foto Žena v autě.cz

„Nebývá zvykem, aby nejmenší auto v nabídce automobilky dostalo stejnou bezpečnostní výbavu jako to největší. Volvo přesně tohle udělalo a v EX30 nechybí žádný z pokročilých asistentů. Fungují perfektně a k tomu při jízdě neobtěžují hlasitým pípáním. Přesně tak to má vypadat,“ chválí porotkyně Viola.

Bezpečnostní asistenty dokáží rozpoznat jiná vozidla, chodce, cyklisty a velká zvířata. Umějí upozornit řidiče na nebezpečí nebo začít automaticky brzdit plnou silou, aby předešel kolizi nebo alespoň zmírnil její dopad.

Pochvalu si zaslouží také parkovací asistent. „Ten dokonce na centrální obrazovku napíše i kolik centimetrů kde při parkování zbývá,“ uzavírá Annamária.

Volvo EX30 z pohledu odborné poroty Auto mého srdce

20240229_145315-ve-velke-velikosti
Míša Rubešová a Volvo EX30: foto Žena v autě.cz

Minimalismus. Udržitelnost. Design, skvělé jízdní schopnosti a cena. To jsou nejčastější slova, která zaznívají při hodnocení EX30 porotkyněmi.

EX30 se blíží větším modelům i svým komfortem jízdy a prvotřídním odhlučněním. Interiér získává sympatie nápaditým designem a použitím udržitelných materiálů. Umístění centrálního displeje je otázkou zvyku.

Plně elektrické Volvo EX30 (200 kW/272 k) startuje ve výbavě Core na velmi atraktivní ceně 869 000 Kč.

Vrcholná motorizace Twin Motor Performance (315 kW/408 k), kterou porotkyně testovaly, stojí 1 144 000 Kč.

Zúčastněte se hlasování veřejnosti a zvolte své „AUTO MÉHO SRDCE“. Stačí kliknout na model, který vás nejvíce oslovil, a odeslat svůj hlas. Hlasovat můžete až do 7. dubna.

Sdílet článek:

Více na webu Volvo

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018