Rady na cestu: Itálie 2016
20. 5. 2016
Itálie jednou z nejoblíbenějších destinací v zimě i létě, kam míří každý rok autem tisíce Čechů. Seznamte se se základními informacemi, které byste jako řidička v Itálii měla vědět.
Výbava
Bezpečnostní pásy
V Itálii je povinné používání bezpečnostních pásů na předních a zadních sedadlech.
Dětské autosedačky
Děti od 3 let musí být přepravovány na zadních sedadlech vozidla. Děti do 12-ti let věku a měřící méně než 150 cm nebo vážící méně než 36 kg musí být umístěny v dětské autosedačce. V případě, že autosedačka není k dispozici, dítě od 3 let musí použít bezpečnostní pásy či jiné bezpečnostní zařízení připojené k sedadlu. Dítě mladší 3 let nesmí být přepravováno ve vozidle bez dětského autosedačky.
Helma pro motocyklisty
Bezpečnostní přilby jsou povinné pro řidiče a spolujezdce mopedů a motocyklů.
Světla
Použití světel během dne je pro automobily povinné.
Výstražný trojúhelník
Všechna vozidla (kromě motocyklů a mopedů), musí být označena výstražným trojúhelníkem nebo jiným světelným zařízením. Musí být přímo vedle nebo na vozidle a nebo se musí použít varovná světla.
Lékárnička
Lékárnička je povinná ve všech vozidlech. Neplatí pro motocykly.
Reflexní vesta
Reflexní vesta je povinná pro každého, kdo musí vystoupit z auta, ve dne i v noci a to v případě poruchy nebo mimořádné události na silnici.
Rychlostní limity
- v zastavěných oblastech: 50 km/h
- na silnici: 90/110 km/h, pokud není uvedeno jinak dopravními značkami
- na dálnici: 130 km/h), pokud není uvedeno jinak dopravními značkami
Doklady
V případě zapůjčeného nebo firemního vozidla musí řidič ověřit doloženou plnou moc majitele k užívání vozidla s ověřeným překladem do italštiny nebo do světového jazyka.
Pokuty
V Itálii také platí bodový systém. Policie může uložit pokutu řidiči jedoucímu ve v cizí zemi registrovaném vozidle nebo vozidle a vybrat na místě jednu čtvrtinu maximální pokuty. Zároveň musí řidiči o této skutečnosti vystavit doklad.
Pokud si řidič přeje zpochybnit pokutu nebo z jakéhokoliv důvodu odmítne zaplatit, musí složit záruku na polovinu maximální pokuty buď v hotovosti (cizí měna je přijímána), nebo ve formě ručení. Pokud odmítne složit záruku, může policie zabavit jeho vozidlo dokud řidič pokutu nezaplatí. U vozidel registrovaných v EU se musí záruka rovnat čtvrtině maximální pokuty.
V některých případech může být pokuta snížena o 30%, je-li platba provedena do 5 dnů. Tato možnost se týká italských a zahraničních řidičů, ale jen v některých případech, jako je řízení pod vlivem alkoholu, propadlé pojištění, překročení rychlosti více než 40 km/h, atd.
Měna:
- Euro
- kurz květen 2016: 1 EUR = 27 Kč
Alkohol za volantem
Max. limit alkoholu v krvi pro řidiče osobních vozidel je 0,05%. Pro začínající řidiče, kteří mají v držení řidičský průkaz méně než 2 roky a pro mladé řidiče ve věku do 21-ti let, je hranice alkoholu v krvi 0%. V jejich případě se při jízdě netoleruje absolutně žádný alkohol. Toto nové nařízení se vztahuje i na zahraniční řidiče. Policie může požádat řidiče, aby se podrobil dechové zkoušce, za předpokladu že existuje podezření, že řídil vozidlo pod vlivem alkoholu. Řidič může odmítnout, ale je pak nucen podstoupit krevní test.
Mazlíčci
Pokud cestujete do Itálie s domácím mazlíčkem, nezapomeňte, že Pet EU pas je vyžadován i tam.
Mýtné
V Itálii je 6.700 km dálnic, na většině z nich je vybíráno mýtné, které se liší podle úseků, přejezdy mostů jsou zdarma. Poplatky je možné hradit v hotovosti, mezinárodními platebními kartami nebo kartou VIACARD. Průměrný dálniční poplatek na 100 km činí 7 EUR.
Čísla tísňových linek
- záchranka: 115
- policie: 112, 113
- hasiči: 118
Důležité kontakty:
Itaský autoklub: www.touringclub.it/
Informace o jízdních podmínkách je možné získat na telefonním čísle: +39 840 88 88 02 nebo prostřednictvím e-mailu dir.generale@touringclub.it