Zdroj: archiv webu

Dětské sedačky jsou povinné již 10 let

17. 4. 2016

Povinnost používání dětské autosedačky platí v České republice od roku 2006. Musejí v nich být převáženy všechny děti menší než 150 cm, které zároveň váží méně než 36 kilogramů. Do roku 2006 platila tato povinnost jen na dálnicích a rychlostních silnicích.  Užití sedačky snižuje riziko úmrtí dítěte při autonehodě až sedmkrát. Přesto i v loňském roce zemřelo na českých silnicích 13 dětí jako spolujezdců. Z tohoto počtu stála v šesti případech za tragédií nepřiměřená rychlost a v dalších šesti nesprávný způsob jízdy. Z dlouhodobých statistik BESIPU  je však zřejmý sestupný trend. Povinnost užití autosedaček v roce 2006 přispěla spolu se zodpovědností řidičů ke snížení počtu usmrcených dětí jako spolujezdců.

Autosedačky jsou velmi pevné, a přitom lehké

Dnešní dětské autosedačky se nedají srovnávat s prvními modely z roku 1962. Změnilo se konstrukční řešení, způsoby uchycení ve voze, ale zároveň požadavky na bezpečnost. Nejen dětské autosedačky, ale i podsedáky či cyklistické a lyžařské helmy, to vše se dnes vyrábí především z polystyrenu. Polystyren je ve skutečnosti ze 2 procent hmota a z 98 procent vzduch, díky tomu je lehký, ale zároveň pevný v ohybu a odolný proti stlačení.

Výběr sedačky

Rozhodujícími údaji pro výběr nové autosedačky je hmotnost dítěte a přizpůsobení sedačky jeho velikosti. Sedačky se dělí do čtyř skupin (0 až III) podle váhy dítěte. Při samotném umístění sedačky ve vozidle je důležité myslet na airbag. Chcete-li sedačku umístit na přední sedadlo, nesmí být na tomto místě airbag aktivní. Je totiž projektován pro dospělé osoby a pro dítě by mohl být smrtelně nebezpečný. Více než tři čtvrtiny evropských rodičů pořizují autosedačku ještě před narozením dítěte. Každý pátý rodič ovšem přiznal, že nad výběrem strávil méně než hodinu času. Vyplývá to z loňského průzkumu společnosti Britax Römer. Téměř polovina rodičů v Evropě se při volbě autosedačky řídí podle značky, vzhledu a kompatibility s podvozkem kočárku. Bezpečnost a slučitelnost s autem stojí až za nimi.

Od roku 1997 se prosazuje globální standard pro upevnění autosedaček ve vozidlech technologie ISOFIX. Jedná se o pevný spojovací systém. Před bočním nárazem chrání systém, který zkracuje pohyb dítěte a odvádí navýšenou energii pryč. Při čelním nárazu působí dvoustupňově stlačené podušky. Oproti standardním bezpečnostním pásům snižují až o 30 procent sílu působící na krk dítěte.

isofix
Foto: archiv webu

 

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018