Zdroj: archiv webu

Hurá, prázdniny jsou tady!

1. 7. 2016

Děti se konečně mohou radovat, protože jim začaly dlouho očekávané prázdniny. Určitě se vám již pochlubily svými vysvědčeními a nyní už vyrážíte na výlety, za příbuznými či na dovolené, abyste je i sebe samotné odměnili. Bohužel, ale takový nápad nemáte pouze vy, ale celý národ. Na silnice se tak v krátkém časovém úseku vydávají všichni, takže houstne provoz a každého čekají nepříjemné a dlouhé kolony. Uzavírky a jiná omezení provozu to ještě více komplikují a jak dokazují statistiky, zvyšuje se i riziko nehody. BESIP proto apeluje na dodržování předpisů a přináší užitečné rady na cesty.

Nikoho už nepřekvapí, že nejproblematičtější dálnicí je D1, protože se na některých místech stále opravuje a dostavuje. Řidiče tak čekají nepříjemná zdržení a vše ještě více komplikují dopravní nehody. Před případnými kolonami a dopravními omezeními doporučujeme informovat se předem o situaci na http://www.dopravniinfo.cz/ nebo asistenční lince: 800 280 281. Níže přinášíme krátký přehled hlášených oprav.

U22_nehoda
Foto: archiv webu

Opravy na dálnici D1

  • Úsek 03, Exit 29 Hvězdonice – Exit 34 Ostředek (11.3 – 15.7. 2016)
  • Úsek 06, Exit 49 Psáře – Exit 56 Soutnice (8.6. – 15. 8. 2016)
  • Úsek 18, Exit 134 Měřín – Exit 141 Velké Meziříčí (3.6. – 31.10. 2016)
  • Úsek 22, Exit 162 Velká Bíteš – Exit 168 Devět Křížů (19.6. – 6.8. 2016)
  • Úsek 25, Exit 178 Ostrovačice – Exit 182 Kývalka )21.3. – 9.7. 2016)

Opravy na dálnici D5

  • Kolona řidiče zdrží směrem od Prahy už v Loděnicích, svodidla se opravují u Rokycan.
  • Částečná uzavírka je hlášená ve Štěnovicích z důvodu údržby a servisu a oprav tunelu Valík mezi 77,4 až 77,8 km.
  • V Berouně jde o další částečnou uzavírku z důvodu realizace stavby. Jde o úsek mezi 11,2 km až 19,8 km.
  • Levý pás směrem na Prahu se opravuje také u Cerhovic mezi 50,3 km až 41,1 km.

Užitečné rady a tipy na cestu:

1) Připravte si s sebou dostatečné množstvím tekutin a PHM: Nezapomeňte se na cestu prvního kritického prázdninového víkendu vybavit pořádným množstvím tekutin a pohonných hmot. V těchto horkých dnech nikdy nevíte, na kolik hodin se v kolonách zaseknete.

2) Pro plynulý provoz dodržujte předepsané rychlosti a střídavé řazení (pravidlo ZIP). Na toto pravidlo se často zapomíná, tak připomínáme, řadí se postupně vozidlo z pravého pruhu, pak levého, opět pravého, a tak dále do jednoho jízdního pruhu, který dále pokračuje.

3) Před omezením se vždy řiďte dopravními značkami, zvláštní pozornost pak věnujte žlutému pruhu. Často se totiž stává, že někteří řidiči a řidičky na značky nedbají, a tak vznikají nepředpokládané a často i nebezpečné situace pro ostatní.

4) Také dávejte pozor při dobrzďovaní, zastavování a dodržujte rozestupy. V úzkém prostoru by měly mít vozidla alespoň dvousekundovou vzdálenost mezi sebou. Zastavujte s rozvahou, vždy tak, abyste mohli provést případný manévr pro uvolnění cesty vozidlům IZS.

5) Pozor, nejezděte ani příliš pomalu. Obojí je chybné a zbytečně to zpomaluje provoz. Ideální je jet povolenou rychlostí a střídavou jízdou za sebou, vždy jedno vozidlo v pravém, druhé v levém, třetí opět v levém jízdním pruhu, a tak dále, všichni stejnou maximální povolenou rychlostí s dostatečnými rozestupy.

6) Zbytečně nebrzděte a když už, tak vždy používejte směrová světla výrazně dříve, než zamýšlený manévr provedete. Ostatní nemají prostor pro vyřešení vaší chyby, stejně jako my pro vyřešení jejich. Jakékoliv sešlápnutí brzdového pedálu znamená, že řidič za námi přibrzdí ještě víc a kolona se posléze zastaví. Její opětovné rozjetí znamená zbytečnou časovou ztrátu.

A7) V případě nehody vy i posádka okamžitě opusťte vozidlo a co nejrychleji se dostaňte do bezpečné vzdálenosti za svodidla. Až poté, co se dostanete do bezpečí, teprve zajišťujte místo nehody.

Mějte naše rady a pravidla na paměti, ať bezpečně dorazíte do cíle a přejeme vám krásné prožití prázdnin.

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018