Zdroj: fotobanka automobilky DS Automobiles

Kdo je lepší řidič, muž či žena? Na pohlaví nezáleží, ukázal průzkum

23. 3. 2016

Kdo je podle vás lepší řidič a kdo řídí bezpečněji a je méně často viníkem dopravní nehody? To byly dvě z mnoha otázek, na které odpovídalo 263 mužů a 252 žen z celé republiky v rámci průzkumu pro Volkswagen Financial Services. I když si většina respondentů (64 %) v součtu obou pohlaví myslí, že u řidičských kvalit na pohlaví nezáleží, přece jen jsou muži více přesvědčeni, že právě oni jsou ti lepší (42 %), jen 15 % uvedlo jako lepší řidičky ženy. Ženy se více kloní k remíze. Tři čtvrtiny z nich volily možnost, že na pohlaví nezáleží, 15 procent volilo za lepší muže a 11 % žen si myslí, že ony jsou lepší řidičky než muži.

S bezpečností jízdy to už tak jednoznačné není. Necelá polovina dotazovaných (47 %) si myslí, že bezpečněji jezdí ženy, 43 % je přesvědčeno, že na pohlaví nezáleží a jen 10 % respondentů považuje za bezpečnější řidiče muže. Pokud bychom brali na tuto otázku odpovědi mužů a žen zvlášť, je patrné, že si více věří ženy. Více než polovina z nich (56 %) uvedla jako bezpečnější samy sebe, muže volilo jen necelých 6 % žen a podle 39 % na pohlaví nezáleží. Muži považují za bezpečnější řidiče ženy ve čtyřech případech z deseti (40 %), sami sebe pak o něco málo víc než jednoho z deseti (13 %) a téměř polovina (47 %) mužů je přesvědčena, že to, jak často řidič zaviní dopravní nehodu, na pohlaví nijak nezáleží.

Řidičské schopnosti zlepšují kondiční jízdy
Tři čtvrtiny Čechů nikdy žádné kondiční jízdy nepotřebovaly. Těm, kteří však kurz kondičních jízd absolvovali, výrazně pomohl. Devět z deseti absolventů kurzu uvedlo, že se jim zlepšily řidičské schopnosti, nejvíce mladým do 26 let a potom lidem nad 50 let. Důvody pro volbu kurzu byly různé, u mužů převládala povinnost řídit služební auto, ženy si zase chtěly oprášit řidičské dovednosti, protože již dlouho neřídily. Na rozdíl od mužů u nich převažoval i nejistý pocit při řízení. Nejvíce nejistí řidiči a řidičky jsou v Ústeckém kraji, kde plná polovina z těch, kteří absolvovali kurz kondičních jízd, uvedla jako důvod dlouhou absenci pobytu za volantem. Naopak nejvíce si věří respondenti v Královéhradeckém, Karlovarském a Libereckém kraji, kde byl nejčastějším důvodem pro kondiční kurz plán koupě nového silnějšího vozu. Důvod prodloužit si „autoškolu“ ostatně uvedla čtvrtina všech dotázaných bez ohledu na pohlaví, muži i ženy uváděli tento důvod shodně.

Řidičky mají větší problémy s couváním než muži
Kuriózní, ale pro praxi důležitý důvod absolvování kondičního kurzu, bylo couvání. Respektive potřeba umět správně zaparkovat. To se chtělo naučit pět procent dotázaných, poměr mužů a žen byl však výrazný. Devět procent žen ku jednomu a půl procentu mužů. Celkově mezi nimi bylo nejvíce vysokoškoláků. Nejčastěji uváděli couvání jako důvod lidé z Pardubického kraje, a to každý čtvrtý.

O průzkumu
Průzkum byl realizován v říjnu 2015 a zúčastnilo 515 respondentů s řidičským oprávněním skupiny B a aktivních řidičů v České republice.

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018