Zdroj: archiv webu

Rady na cestu Bulharsko 2017

6. 6. 2017

Plánujete cestu do Bulharska? Seznamte se se základními informacemi, které byste jako řidička v této zemi měla vědět. Mimo jiné se dozvíte, že v povinné výbavě nesmí v Bulharsku chybět hasicí přístroj, anebo že se svítí celoročně a mají zde o hodinu více. Nezapomeňte vzít pas také pro vašeho čtyřnohého miláčka, Pet EU pas je v Bulharsku podmínkou!

Výbava

Bezpečnostní pásy

V Bulharsku je povinné používání bezpečnostních pásů na předních a zadních sedadlech.

Dětské autosedačky

Děti do 3 let nesmějí být přepravovány ve vozidlech, která nejsou vybavena dětských zádržným systémem. Děti ve věku 3 a více let, měřící méně než 150 cm, mohou cestovat ve vozidle bez dětských zádržných systémů, ale musí cestovat na zadním sedadle. Děti musí být umístěny ve speciálních zádržných systémů vhodných pro jejich velikost a hmotnost, v souladu s předpisy EU. Děti do dvanácti let nesmí cestovat na předních sedadlech.

Helma pro motocyklisty

Všichni jezdci a spolujezdci na motocyklech a mopedech musí nosit bezpečnostní přilbu.

Světla

Použití světel během dne je pro automobily povinné celoročně. Mlhová světla mohou být použity pouze v případě mlhy, deště nebo sněžení, ve stejné době jako bočních světla. Pokud vozidlo není vybaveno mlhovými světli, měli by řidiči použít potkávací světla.

Výstražný trojúhelník

Všechna vozidla (kromě motocyklů a mopedů), musí být označena výstražným trojúhelníkem nebo jiným světelným zařízením. Musí být přímo vedle nebo na vozidle a nebo se musí použít varovná světla.

Hasicí přístroj

Všechna vozidla, kromě motocyklů, musí být vybavena hasicím přístrojem.

Lékárnička

Lékárnička je povinná ve všech vozidlech, přihlášených v Bulharsku, i v zahraničí.

Reflexní vesta

Reflexní vesta je povinná pro každého, kdo musí vystoupit z auta, ve dne i v noci a to v případě poruchy nebo mimořádné události na silnici. Je také povinná pro motocykly. Všichni jezdci a spolujezdci na motocyklech a mopedech musí nosit bezpečnostní přilbu.

Rychlostní limity

 • v zastavěných oblastech: 50 km/h, pokud není uvedeno jinak dopravními značkami
 • na silnici: 90 km/h, pokud není uvedeno jinak dopravními značkami
 • na dálnici: 130 km/h, pokud není uvedeno jinak dopravními značkami
 • 140 km/h na určitých dálnicích (musí být vyznačeno dopravním značením)

Pokuty

Policie může uložit pokutu na místě za přestupky proti dopravním předpisům.

Měna
 • kurz červen 2017: 1 leva = 13,5 Kč
Překročení rychlostního limitu
 • do 50 km/h = 20 až 350 BGN a pozastavení řidičského průkazu na 1 – 3 měsíce
 • přes 50 km/h = v případě překročení povolené rychlosti o 50 km / h je pokuta 50 BGN za každých 5 km / h
Řízení pod vlivem alkoholu
 • nad 0,05% = pokuta 500 až 1000 EUR a 6-12 měsíců pozastavení řidičského oprávnění
 • nad 0,12%: trest odnětí svobody ve lhůtě do 1 roku
 • nezapnuté bezpečnostní pásy, telefonování za jízdy, jízda na červenou = pokuta 50 BGN
Bodový systém

K dispozici je bodový systém. Každý řidič má celkem 12 bodů a body jsou sráženy, když je spáchán závažný trestný čin. Řidič s kratší praxí méně než 2 roky má o 30% méně bodů.

Alkohol za volantem

Maximální limit alkoholu v krvi je 0,05% . Policie může namátkově kontrolovat alkohol pomocí dechové zkoušky. Pokud je test pozitivní, bude řidič povinen podstoupit krevní testy prováděné nemocničním lékařem. Policie může testovat řidiče také na užívání drog.

Mazlíčci

Pokud cestujete do Bulharska s domácím mazlíčkem, nezapomeňte, že Pet EU pas je vyžadován i v Bulharsku. Domácí zvířata musí mít mikročip, nebo zřetelně čitelné tetování (aplikované před 3. červencem 2011). Očkováni proti vzteklině musí být nejméně 3 týdny před odletem.

Silniční síť v Bulharsku

V Bulharsku se jedná o přibližně 40.000 kilometrů silnic, z nichž je 39,500 km zpevněných (včetně cca 625 km dálnic, přičemž dalších cca 150 km je ve výstavbě). Mnohé silnice jsou ve špatném stavu a silniční práce jsou často neoznačeny a nijak světelně neupraveny. Jízdní podmínky jsou obtížné především od listopadu do dubna, kdy je časté silné sněžení.

Dálniční známka

Při vstupu do Bulharska, musí řidiči motorových vozidel zakoupit dálniční známku „nálepku“, aby mohly řidiči jezdit po většině silnicích v Bulharsku. Dálniční známky lze zakoupit na centrálních a regionálních úřadech vnitrostátní silniční infrastruktury, stejně jako na specializovaných celních úřadech na hraničních přechodech. Dálniční známky jsou také prodávány dalšími distributory, včetně čerpacích stanic, pošt a Piccadilly síti obchodů. Dálniční známky lze také koupit on-line z distribuce Sticker Vignette konsorcia internetových stránkách (www.vinetka.com). Tato stránka je k dispozici v bulharštině a angličtině.

Cena dálniční známky

Vozidlo do 3,5 tuny: týdenní 5 EUR, měsíční 13 EUR, roční 34 EUR

Na hraničních přechodech jsou k dispozici určená počítadla jejichž prostřednictvím lze provést platbu poukázkou nebo převodem – platba nesmí být provedena přímo na celním úřadě nebo zástupci pohraniční policie.

Mýtné přes mosty

Mýtné je vybíráno na zahraniční vozidla jedoucí přes Dunaj mezi Giurgiu (Rumunsko) a Ruse (Bulharsko).

Cena mýtného
 • vozidlo do 9 sedadel 2 EUR
 • Calafat (RO) – Vidin (BG)
 • tento nový most na Dunaji je 1,7 km dlouhý a byl oficiálně otevřen v červnu 2013. K dispozici jsou 2 pruhy v každém směru pro motorová vozidla, železniční tratě, chodníky pro pěší a cyklostezky.
 • mýtné je stejné jako pro Giurgiu – Ruse most – viz výše, s výjimkou mýtného pro vozidla až do 9 míst, které je stejné jako pro nákladní vozidla do 3,5 t: 6 EUR.
 • v říjnu 2014 vlády v Rumunska a Bulharska podepsaly smlouvu na výstavbu 2 nových mostů na Dunaji:
 • Calarasi (RO) – Silistra
 • Turnu Magurele (RO) – Nikopol

Stav dálnic v Bulharsku

 • ud února 2014 měří dálniční síť 625 kilometrů, které jsou v provozu, s dalšími 150 km, které jsou v různých fázích výstavby.
 • A1 Trakia (Sofia – Burgas), 361 km
 • A6 Lyulin (Sofia – Daskalovo – Struma dálnice)
 • A2 Hemus (Varna – Pleven – Sofie), v roce 2018
 • A3 Struma (Dupnitsa – Petrich – Kulata), v roce 2015 – 2017
 • A4 Maritza (Chirpan – Dimitrovgrad – Kapitan Andreevo)
 • A5 Cherno More (Varna – Nessebar – Burgas), v roce 2017 – 2020
 • Stavební práce na dálnici A7 Kalotina (Sofia – Slivnica – Sofie) byly zahájeny v roce 2014 – dálnice by měla být dokončena v roce 2017.

Pohonné hmoty

Čerpací stanice se nacházejí ve velkých městech a na hlavních silnicích v průměrné vzdálenosti 30 až 40 km. Některé čerpací stanice jsou otevřeny ve dne i v noci po celý rok, ale většina z nich je v provozu od 6 do 21:30 hodin denně. Motoristé by neměli používat červené tankovací pistole u čerpacích stanic, jsou pouze pro servisní vozidla. Na dálnici Trakia mezi Sofií a městem Burgas nejsou k dispozici žádné oblasti služeb. Motoristé jsou nuceni kupovat palivo mimo dálnice.

Ceny paliva

Aktuální ceny paliva naleznete na: http://uamk.cz/informace-pro-motoristy/ceny-pohonnych-hmot-v-evrope. Nákup pohonných hmot musí být zaplacen v leva. Některé zahraniční čerpací stanice, například Shell, přijímají platební karty. Do Bulharska je povoleno dovážet do 10-ti litrů paliva v náhradních kanystrech.

Pozor

Návštěvníci s luxusními automobily nebo se čtyřkolkami, by měli parkovat jen ve hlídaných parkovištích a všichni motoristé musí používat alarmy, bezpečnostní zámky a atd. Vykradení vozidla je stále častější. Někteří zločinci kopírují označení vozidel dopravní policie a vyskytují se na hlavních trasách, zejména v blízkosti mezinárodních hraničních přechodů. Nejlepší je cestovat autem za denního světla.

Co dělat v případě nehody

V případě drobné nehody se řidiči mohou dohodnout na postupu, který nevyžaduje účast policie. Turisté by však měli zavolat policii bez ohledu na rozsah poškození a požádat o policejní zprávu. Pokud je vozidlo vážně poškozeno, nebo je-li někdo zraněn, musí být volána policie.

Bulharský úřad pro pojištění http://www.nbbaz.bg/en/Accident/ForeignNumber.aspx

Čísla tísňových linek:

 • záchranka: 150 nebo 112
 • policie: 166
 • hasiči: 160

Důležité kontakty:

Bulharský Autoklub:

Informace o jízdních podmínkách je možné získat na telefonním čísle +359 2 980 3308 , 24 hodin denně linka pro mobilní telefony: 146, prostřednictvím e-mailu na adresu sba@uab.org .

Turistická centrála: http://bulgariatravel.org/en/

 

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018