Zdroj: archiv webu

Rady na cestu Francie 2017

31. 5. 2017

Chytáte se na cestu do Francie? Seznamte se se základními informacemi, které byste jako řidička v této zemi měla vědět. Francie je zemí vína a sýrů, ať už se nacházíte v kterémkoli regionu. Víte například, že musíte s sebou vozit alkoholtester?

Výbava

Bezpečnostní pásy

Ve Francii je povinné používání bezpečnostních pásů na předních a zadních sedadlech.

Dětské autosedačky

Zákony země galského kohouta dovolují dětem starším 10 let jízdu v autě bez autosedačky, avšak například zakazují jízdu na přední sedačce dětem mladším 10 let. Děti do 13 kg musí být v sedačce, ve které sedí proti směru jízdy.

Helma pro motocyklisty

Bezpečnostní přilby jsou povinné pro řidiče a spolujezdce mopedů a motocyklů. Děti do 7 let nesmí cestovat na motocyklu.

Světla

Použití světel během není povinné, pouze doporučeno.

Hasící přístroj

Je doporučen.

Výstražný trojúhelník

Všechna vozidla (kromě motocyklů a mopedů), musí být označena výstražným trojúhelníkem nebo jiným světelným zařízením. Musí být přímo vedle nebo na vozidle a nebo se musí použít varovná světla.

Lékárnička

Lékárnička není povinná.

Alkohol tester

Je povinný, ale nehrozí za něj pokuta.

Reflexní vesta

Reflexní vesta je povinná pro každého, kdo musí vystoupit z auta, ve dne i v noci a to v případě poruchy nebo mimořádné události na silnici.

Pokuty

V případě zapůjčeného nebo firemního vozidla musí řidič doložit ověřenou plnou moc majitele k užívání vozidla s ověřeným překladem do francouzštiny nebo do světového jazyka.

Rychlostní limity

  • v zastavěných oblastech: 50 km/h
  • na silnici: 90 km/h, pokud není uvedeno jinak dopravními značkami
  • na dálnici: 130 km/h), pokud není uvedeno jinak dopravními značkami

Pokuty

Hostující motoristé by měli vzít na vědomí, že některé francouzské policejní orgány jsou oprávněny ukládat a vybírat pokuty na místě od řidičů, kteří porušují pravidla silničního provozu nebo řidičů, kteří spáchali vážný přestupek (viz. níže), a to až do výše 750-ti Eur.

V případě spáchání přestupku, kdy není dopředu zřejmé, že dojde k odebrání řidičského oprávnění viníka nebo jeho vzetí do vazby, může řidič do 3 pracovních dnů zaplatit tzv. sníženou pokutu. Pokud řidič s výší pouty nesouhlasí, může ji právně napadnout a podat žádost k soudu, nicméně toto musí učinit do 30-ti dnů od vystavené pokuty.

Pokud je spáchaný trestný čin vážného charakteru a hrozí zde riziko odebrání řidičského oprávnění nebo jeho vzetí viníka do vazby a jedná-li se o viníka, který nemá trvalé bydliště ve Francii nebo zde nevykonává trvalé zaměstnání, musí tento řidič-viník složit finanční záruku. Policie je oprávněna zadržet viníkovo vozidlo do zaplacení pokuty nebo složení záruky. Tato platba může být učiněna hotově v Eurech, šekem vydaným ve francouzské bance nebo cestovním šekem.

Měna

Alkohol za volantem

Max. limit alkoholu v krvi pro řidiče osobních vozidel je 0,5‰. Pro začínající řidiče, kteří mají v držení řidičský průkaz méně než 2 roky a pro mladé řidiče, je hranice alkoholu v krvi rovněž 0,5‰.

Mazlíčci

Pokud cestujete do Francie s domácím mazlíčkem, nezapomeňte, že PET EU pas je vyžadován i tam.

Dálniční síť  ve Francii

11.500 kilometrů dálnic a na většině z nich je vybíráno mýtné.

Cena mýtného na dálnicích

Na jednotlivých dálnicích se platí mýtné, jehož cena je různá podle trasy. Dálniční poplatek se pohybuje kolem 9 EUR na 100 km za osobní automobil.

Čísla tísňových linek
  • záchranka: 112
  • policie: 112
  • hasiči: 112

Důležité kontakty:

Francouzský autoklub: www.automobileclubdefrance.fr
Informace o jízdních podmínkách je možné získat na telefonním čísle: +33 1 43 12 43 12 nebo prostřednictvím e-mailu contact@automobileclubdefrance.fr

 

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018