Zdroj: archiv webu

Rady na cestu Itálie 2017

31. 5. 2017

Forza Italia! Itálie jednou z nejoblíbenějších destinací v zimě i létě. Vůbec se nedivíme, že do Itálie míří každý rok autem tisíce Čechů. Seznamte se se základními informacemi, které byste jako řidička v Itálii měla vědět. 

Výbava

Bezpečnostní pásy

V Itálii je povinné používání bezpečnostních pásů na předních a zadních sedadlech.

Dětské autosedačky

Pokud jedete autem registrovaným v ČR, pak platí pro autosedačky stejná pravidla jako v ČR. Děti měřící méně než 150 cm nebo vážící méně než 36 kg musí být umístěny v dětské autosedačce. Jinak pro Italy platí: Děti vážící méně než 36 kg a menší než 150 cm musí používat zádržný systém přizpůsobený jejich velikosti. Děti do 9-ti kg, musí být umístěny v zádržném systému směřujícím dozadu.

Helma pro motocyklisty

Bezpečnostní přilby jsou povinné pro řidiče a spolujezdce mopedů a motocyklů.

Světla

Použití světel během dne je pro automobily povinné.

Výstražný trojúhelník

Všechna vozidla (kromě motocyklů a mopedů), musí být označena výstražným trojúhelníkem nebo jiným světelným zařízením. Musí být přímo vedle nebo na vozidle a nebo se musí použít varovná světla.

Lékárnička

Lékárnička je povinná ve všech vozidlech. Neplatí pro motocykly.

Reflexní vesta

Reflexní vesta je povinná pro každého, kdo musí vystoupit z auta, ve dne i v noci a to v případě poruchy nebo mimořádné události na silnici.

Rychlostní limity

  • v zastavěných oblastech: 50 km/h
  • na silnici: 90/110 km/h, pokud není uvedeno jinak dopravními značkami
  • na dálnici: 130 km/h), pokud není uvedeno jinak dopravními značkami
  • u čerstvých řidičů nesmí rychlostní limit překročit 90 km/h mimo zastavěné oblasti (100 km/h na dálnicích), a to tři roky po získání jejich povolení, jinak hrozí pokuta

Doklady

V případě zapůjčeného nebo firemního vozidla musí řidič ověřit doloženou plnou moc majitele k užívání vozidla s ověřeným překladem do italštiny nebo do světového jazyka.

Placení pokut aneb v Itálii jsou policisté ostří

V Itálii také platí bodový systém. Policie může uložit pokutu řidiči jedoucímu ve v cizí zemi registrovaném vozidle nebo vozidle a vybrat na místě jednu čtvrtinu maximální pokuty. Zároveň musí řidiči o této skutečnosti vystavit doklad.

Pokud si řidič přeje zpochybnit pokutu nebo z jakéhokoliv důvodu odmítne zaplatit, musí složit záruku na polovinu maximální pokuty buď v hotovosti (cizí měna je přijímána), nebo ve formě ručení. Pokud odmítne složit záruku, může policie zabavit jeho vozidlo dokud řidič pokutu nezaplatí. U vozidel registrovaných v EU se musí záruka rovnat čtvrtině maximální pokuty.

V některých případech může být pokuta snížena o 30%, je-li platba provedena do 5 dnů. Tato možnost se týká italských a zahraničních řidičů, ale jen v některých případech, jako je řízení pod vlivem alkoholu, propadlé pojištění, překročení rychlosti více než 40 km/h, atd.

Měna

  • Euro
  • kurz květen 2017: 1 EUR = 26,5 Kč

Aktuální ceny paliva zde.

Alkohol za volantem

Max. limit alkoholu v krvi pro řidiče osobních vozidel je 0,05%. Pro začínající řidiče, kteří mají v držení řidičský průkaz méně než 2 roky a pro mladé řidiče ve věku do 21-ti let, je hranice alkoholu v krvi 0%. V jejich případě se při jízdě netoleruje absolutně žádný alkohol. Toto nové nařízení se vztahuje i na zahraniční řidiče. Policie může požádat řidiče, aby se podrobil dechové zkoušce, za předpokladu že existuje podezření, že řídil vozidlo pod vlivem alkoholu. Řidič může odmítnout, ale je pak nucen podstoupit krevní test.

Mazlíčci

Pokud cestujete do Itálie s domácím mazlíčkem, nezapomeňte, že Pet EU pas je vyžadován i tam.

Mýtné

V Itálii je 6.700 km dálnic, na většině z nich je vybíráno mýtné, které se liší podle úseků, přejezdy mostů jsou zdarma. Poplatky je možné hradit v hotovosti, mezinárodními platebními kartami nebo kartou VIACARD. Průměrný dálniční poplatek na 100 km činí 7 EUR.

Na co si dát pozor

Doporučujeme při průjezdu městy mít auto zamčené auto. Pomoc odstaveným autům s prázdnou pneumatikou nabízejte opatrně, a to zejména na dálnici z Neapole do Salerna. Dejte pozor na krádeže aut a na „piráty“, kteří na dálnici chtějí, abyste zastavili a žádají pomoc.

Čísla tísňových linek
  • záchranka: 115
  • policie: 112, 113
  • hasiči: 118

Důležité kontakty:

Italský autoklub: www.touringclub.it/ nebo www.aci.it
Informace o jízdních podmínkách je možné získat na telefonním čísle: +39 840 88 88 02 nebo prostřednictvím e-mailu dir.generale@touringclub.it

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018