Zdroj: archiv webu

Rady na cestu Maďarsko 2017

30. 5. 2017

Plánujete cestu do Maďarska? Seznamte se se základními informacemi, které byste jako řidička v této zemi měla vědět. Například se zde hrozí vysoké pokuty, pokud byste jela bez dálniční známky. Nezapomeňte zabalit PET pas svého mazlíčka a svítit po celou dobu vaší cesty.

Bezpečnostní pásy

Jsou povinné pro řidiče a všechny cestující při jízdě na veřejných komunikacích.

Dětské autosedačky

Děti měřící méně než 1,50 m, musí používat dětský zádržný systém odpovídající jejich hmotnosti. Děti mladší než 3 let mohou cestovat pouze v dětském zádržném systému. Nemohou být přepravovány v autě jinak. Děti mladší než 3 let mohou cestovat na předním sedadle, pokud je dětský zádržný systém směrován dozadu a je zde vypnutý airbag u spolujezdce nebo pokud zde není airbag. Dítě ve věku 3 nebo více, měřící 1,35 m nebo více, mohou cestovat na zadním sedadle auta s pomocí bezpečnostních pásů.

Helma

Přilby jsou povinné pro řidiče a cestující na motocyklech.

Světla

Za denního světla, mimo zastavěné oblasti se musí používat za všech okolností, dokonce i při cestování po dálnicích. V noci, v zastavěných oblastech, je zakázáno použití dálkových světel a potkávací světla musí být použita.

Výstražný trojúhelník

Výstražný trojúhelník je povinný mít na palubách všech motorových vozidel, včetně těch, které jsou registrovány v zahraničí.

Lékárnička

Všechna vozidla musí být vybavena lékárničkou.

Reflexní vesta

Všichni chodci kteří se pohybují na vozovce, nebo silnici mimo zastavěné oblasti, musí nosit reflexní vestu v noci a v případě špatného viditelnosti i ve dne. To také znamená, že v případě poruchy vozidla, musí mít každá osoba, která vystupuje ven z vozidla bezpečnostní vestu.

Rychlostní limity

 • v zastavěných oblastech: 50 km/h, pokud není uvedeno jinak dopravními značkami
 • na silnici: 90 km/h, pokud není uvedeno jinak dopravními značkami
 • na rychlostní silnici: 110 km/h, pokud není uvedeno jinak dopravními značkami
 • na dálnici: 130 km/h, pokud není uvedeno jinak dopravními značkami

Pokuty

Na místě lze pokuty vybírat v případě porušení dopravních předpisů. Od 1. ledna 2011, je zde přísnější vymáhání pokut ze 4 hlavních přestupků a pokuty 15.000 až 300.000 HUF mohou být uloženy na místě pro tyto přestupky:

 • nesprávné používání bezpečnostních pásů
 • řízení pod vlivem alkoholu
 • překročení povolené rychlosti
 • nezastavení na červenou

Policie musí vždy vystavit stvrzenku při hotovostní platbě v HUF. Jsou zde také správní pokuty za některé trestné činy, viz níže. Pokuty, které byli uloženy na místě, se také dají zaplatit na poště, a to do 30 dnů od udělení pokuty. Pokuty musí být zaplaceny do 30 dnů, jinak daňové orgány přistoupí k vymáhání dlužné částky. Kreditní karty jsou též přijímány pro platbu pokut, a to za určitých okolností.

V případě vozidel registrovaných v Maďarsku, mohou být shromažďovány pokuty. Pokud má platba zpoždění, policie má 8 dní na omezení jízdy vozidla. Pokud v průběhu pravidelného řízení dopravy, policie zjistí, že majitel má na konkrétní vozidlo správní pokutu a je v omezení jízdy, mohou toto vozidlo zabavit.

V případě vozidel registrovaných v zahraničí, mohou být zadržovány u policie, dokud pokuta není zaplacena. Zahraniční jezdci budou informováni písemně (v maďarštině, angličtině, němčině nebo ruštině). Maďarské úřady jim dají vědět, kdy jejich vozidlo spáchalo přestupek. Registrační dokumenty vozidla musí být předány na maďarské úřady, které vydají stvrzenku. Pokud řidič nezaplatí pokutu a vyzvedne si vozidlo, budou dokumenty zaslány k správnímu úřadu v bydlišti zahraničního řidiče.

Měna:
 • Forint
 • kurz červen 2017: 100 HUF = 8,6 Kč
Překročení rychlostního limitu v obci
 • 15 – 25 km/h = 30 000 HUF
 • 45 – 55 km/h = 90 000 HUF
Překročení rychlostního limitu mimo obec

Přes 20 km/h = 30 000 HUF

Řízení pod vlivem alkoholu

15 000 – 50 000 HUF

Nezapnuté bezpečnostní pásy, nepoužití autosedačky = 30 000 HUF

Používání mobilu během jízdy = 15 000 – 30 000 HUF

Nerespektování červené na semaforu =  100 000 HUF

Od počátku roku 2013 uvedlo vedení společnosti Maďarské státní dálnice (AAK) do provozu 6 mobilních monitorovacích jednotek, které mají na starosti uložení pokuty na místě pro motoristy, kteří při jízdě po dálnici nemají na vozidle dálniční známku. Pokuty jsou ve výši 14.875 HUF (pro vozidla kat. D1) a 66.925 HUF (pro vozidla kat. B2), jsou-li ovšem uhrazeny do 30-ti dnů. AAK provedl navíc provedlo studii, která poukazuje na fakt, že 78% motoristů bez dálniční známky jsou zahraniční státní příslušníci.

Bodový systém

Bodový systém se používá. Řidiči, kteří spáchají určité dopravní přestupky dostávají k pokutě také trestné body. Maximální hodnota bodů je 18 bodů, a když je překročena tak je řidičský průkaz pozastaven po dobu 6 měsíců. Bude zabaven a vrácen svému majiteli až po uplynutí této doby a absolvování řidičského kurzu. Trestné body se zaznamenávají do databáze po dobu 3 roků ode dne prvního vstupu. Tento bodový systém platí pro držitele řidičského průkazu vydaného v Maďarsku a držitele zahraničních řidičských průkazů, kteří měli původně maďarský řidičský průkaz a vyměnili ho.

Alkohol za volantem

V Maďarsku, je absolutně zakázáno řídit jakýkoliv typ motorového vozidla pod vlivem alkoholických nápojů. Pokud množství alkoholu v krvi je nižší než 0,8‰, bude řidič pokutován. Jestliže je množství vyšší než 0,8‰, bude řidič předmětem soudního řízení. Stejně tak je nezákonné, aby osoba, která má řídit vozidlo, byla pod vlivem alkoholu nebo pod vlivem drog.

Mazlíčci

Pet EU pas je vyžadován. Vztahuje se to i na pohyb domácích zvířat (kočky, psi a fretky) mezi členskými státy EU a sousedními zeměmi s podobným stavem vztekliny.

Silniční síť v Maďarsku

Maďarsko má přibližně 30.000 km silnic první třídy, 1.100 km dálnic, 217 km rychlostních komunikací. Silnice v síti státních silnic, spojující sousední země, jsou číslované od 1 do 8. Silnice druhé třídy jsou číslovány od 10 do 89.

Dálnice

Dálnice M0 je 75 km dlouhým okruhem, vedoucím kolem Budapešti. Spojuje komunikace M1, M7 a M6, M5 a 11, přičemž jeho součástí je i most Megyeri na Dunaji.

M1 * Budapešť – Hegyeshalom 160,2 km
M3 Budapešť – Nyíregyháza 256,8
M30 M3 – Miskolc   27,5
M31 M0 Pécel – M3 Mogyorod   12,0
M35 M3 – Debrecen   43,0
M43 Szeged Nord – silnice č. 5   33,7
M5 Budapešť – Kecskemét – Szeged – Röszke 174,0
M6 Érd – Dunaújváros – Szekszard – Pecs 205,0
M7 * Budapešť – Letenye (hranice s Chorvatskem) 228,7
M8 M6 Dunaj – silnice č. 51     5.2
M0 Budapešť městský okruh – M1 – M5   28,7
M0 Budapešť městský okruh – M5 – silnice č. 11   46,7
M2 Dálnice M0 – Vac, silnice č. 2   30,7
M9 Dálnice Dunaj – Szekszard   20,5
M15 Dálnice M1 – Rajka (hranice se Slovenskem)   13,8
M19 Dálnice M1 – silnice č. 1     9,7
M70 Letenye – Tornyiszentmiklos (hranice se Slovinskem)   21,4
Bezplatné dálnice

Od února 2015 jsou následující dálnice a úseky dálnic uvedené níže, bezplatné. Pro využití zbylé dálniční sítě musí být vozidlo opatřeno „e-vinětou“, viz níže:

 • M31
 • M86
 • M8
 • dálnice M9 mezi hlavní silnicí 6 a hlavní silnicí 51
 • dálnice M9 na Kaposvár smyčce (hlavní silnice 61)
 • dálnice M4 mezi Vecsés a silnicí vedoucí budapešťské letiště Liszt Ferenc
 • dálnice M0 (úsek mezi hlavní silnicí 1a dálnicí M5, mezi dálnicemi M4 a M3, stejně jako most Megyeri přes Dunaj – úsek mezi hlavními silnicemi 11 a 12).
Dálniční e-viněta

Před použitím jakékoli zpoplatněné dálnice v Maďarsku si musí motoristé zakoupit „e-vinětu“ (e-dálniční známku). „E-viněty“ je možné zakoupit na zákaznických centrech dálniční společnosti, na pobočkách autoklubu MAK a na velkých čerpacích stanicích, které se nachází v blízkosti dálnic. Kompletní seznam všech prodejních míst je k dispozici prostřednictvím http://www.toll-charge.hu/Toll-tariffs/Sales-points/. K dispozici jsou také prodejní místa v zahraničí: v Rakousku, Bosně, Chorvatsku, České republice, Německu, Itálii, Lucembursku, Polsku, Srbsku, na Slovensku, ve Slovinsku a na Ukrajině.

„e-viněty“ lze také zakoupit on-line prostřednictvím internetových stránek e-Matrica (https://ematrica.nemzetiutdij.hu/), nebo aplikace pro smartphone, které spravuje Maďarská státní správa komunikací. Informační služba je k dispozici telefonicky a prostřednictvím e-mailu: +36 36 587500 (v maďarštině 24/7, v německém jazyce ve všední dny a v angličtině každý den od 8 do šestnáct hodin),  ugyfel@nemzetiutdij.hu.

Řidičům, kteří chtějí zakoupit „e-viněty“ osobně u maďarských hranic je doporučeno mít hotovost v maďarské měně. V případech, kdy je přijímána hotovost v jiné měně, jsou směnné kurzy závislé na jednotlivých prodejních místech, přičemž řidiči budou vždy vydány forinty. Některá prodejní místa nemusí přijímat platební karty. Pro on-line a mobilní prodeje jsou přijímané kreditní karty Visa, Eurocard, Mastercard, DKV a UTA.

Systém „HU-GO“ nebo „e-Toll“ nabízí mnoho nákupních a platebních možností, a to jak pro příležitostné, tak pro časté uživatele. Více viz https://www.hu-go.hu/files/media/events/thumbnails/5447/1418040412FAQ_20141120.pdf

Cena e-vinět
 • osobní vůz do 3,5 tun: 2 975 HUF/10 dní; 4 780HUF/1 měsíc; 42 980HUF/rok
Ceny paliva

Aktuální ceny paliva naleznete na: http://uamk.cz/informace-pro-motoristy/ceny-pohonnych-hmot-v-evrope.

Co dělat v případě nehody

Řidič, který způsobil nehodu musí zastavit a poskytnout nejlepší první pomoc zraněným osobám. Nehoda musí být nahlášena na nejbližší policejní stanici nebo u policisty (viz telefonní čísla níže). Policie vydá prohlášení, kterým se musí motorista prokázat při odjezdu z Maďarska. Poškození vozidla by mělo být oznámeno na pojišťovnu nejpozději do 30 dnů od nehody.

Čísla tísňových linek

 • ambulance: 104
 • policie: 107
 • hasiči: 105/112
Pojistné formality

Pokud se strany na zavinění nehody nedohodnou, pak je jejich pojišťovací společnost, která se bude zabývat pojistnou událostí povinna vydat potvrzení o vině a nebo policejní posudek o viníkovy pro další vyrovnání vzniklé škody. V případě, kdy návštěvník způsobil nehodu s maďarském občanem, je nutné nahlásit nehodu Asociaci maďarských pojišťoven: MABISZ info@mabisz.hu

Důležité kontakty:

Maďarský Autoklub:  http://www.autoklub.hu

Maďarská turistická centrála: www.hungarytourism.hu

 

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018