Zdroj: archiv webu

Rady na cestu: Portugalsko 2016

20. 5. 2016

Chytáte se na cestu do Portugalska? Seznamte se se základními informacemi, které byste jako řidička v této zemi měla vědět. O Portugalsku se říká, že je to země, která se vyvíjela zády k Evropě, s pohledem upřeným k oceánským dálavám.

Výbava

Bezpečnostní pásy

V Portugalsku je povinné používání bezpečnostních pásů na předních a zadních sedadlech.

Dětské autosedačky

Dětský zádržný systém je povinný pro děti do 12 let nebo výšky 135 cm. Na předním sedadle nesmí cestovat děti do 12 let a 150 cm, a to v případě, že nemají speciální bezpečnostní sedačku pro tyto účely a pokud vozidlo nemá pouze dvě sedadla. Od 3 let mohou děti cestovat na předním sedadle, pokud mají připoutanou bezpečnostní sedačku, ve které je dítě uloženo v protisměru a pokud je vypnutý airbag. Pokuty za nedodržení tohoto předpisu se pohybují mezi 120 a 600 eur.

Helma pro motocyklisty

Bezpečnostní přilby jsou povinné pro řidiče a spolujezdce mopedů a motocyklů. Děti do 7 let nesmí cestovat na motocyklu.

Světla

Použití světel během dne není pro automobily povinné.

Výstražný trojúhelník

Všechna vozidla (kromě motocyklů a mopedů), musí být označena výstražným trojúhelníkem nebo jiným světelným zařízením. Musí být přímo vedle nebo na vozidle a nebo se musí použít varovná světla.

Lékárnička

Lékárnička není povinná.

Reflexní vesta

Reflexní vesta je povinná pro každého, kdo musí vystoupit z auta, ve dne i v noci a to v případě poruchy nebo mimořádné události na silnici.

Rychlostní limity

  • v zastavěných oblastech: 50 km/h
  • na silnici: 90 km/h, pokud není uvedeno jinak dopravními značkami
  • na dálnici: 120 km/h), pokud není uvedeno jinak dopravními značkami

Doklady

Všichni řidiči u sebe musí mít řidičský průkaz, technický průkaz a zelenou kartu vozidla.

Pokuty

Policie je oprávněna ukládat pokuty na místě v případě porušení dopravních předpisů. Současně vydává řidiči doklad jako potvrzení o zaplacení pokuty. Zahraniční motoristé musí pokutu zaplatit na místě. Většina policejních vozů je vybavena přenosnými bankomaty k okamžitému zaplacení pokuty.

Motorista, který odmítne zaplatit pokutu, je nucen zaplatit zálohu pro pokrytí nákladů na maximální pokutu za spáchání trestného činu jehož se dopustil. Pokud to odmítne, může policie zabavit jeho řidičský průkaz nebo doklad o registraci vozidla, případně může zabavit vozidla samotné.

Měna

  • Euro
  • kurz květen 2016: 1 EUR = 27 Kč

Alkohol za volantem

Max. limit alkoholu v krvi pro řidiče osobních vozidel je 0,5‰. Pro začínající řidiče, kteří mají v držení řidičský průkaz méně než 2 roky a pro mladé řidiče, je hranice alkoholu v krvi rovněž 0,5‰.

Mazlíčci

Pokud cestujete do Portugalska s domácím mazlíčkem, nezapomeňte, že PET EU pas je vyžadován i tam.

Dálniční síť v Portugalsku

2.688 km (2.605 km s mýtným)

Cena mýtného na dálnicích

Na jednotlivých dálnicích se platí mýtné, jehož cena je různá podle trasy. Například 80 km úsek z Porta do Aviera vyjde na 4,65 EUR.

Čísla tísňových linek
  • záchranka: 112
  • policie: 112
  • hasiči: 112

Důležité kontakty:

Portugalský autoklub: www.acp.pt/
Informace o jízdních podmínkách je možné získat na telefonním čísle: +351 21 318 01 00 nebo prostřednictvím e-mailu mariaalmeida@acp.pt
Turistická centrála: www.visitportugal.com

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018