Zdroj: archiv webu

Rady na cestu Řecko 2017

6. 6. 2017

Plánujete cestu do Řecka? Seznamte se se základními informacemi, které byste jako řidička v této zemi měla vědět. Mimo jiné se dozvíte, že v povinné výbavě nesmí v Řecku chybět hasicí přístroj. Kupříkladu reflexní vesty nejsou ale v Řecku povinné. Nezapomeňte vzít pas také pro vašeho čtyřnohého miláčka, Pet EU pas je v Řecku podmínkou!

Výbava

Bezpečnostní pásy

V Řecku platí povinnost používat bezpečnostní pásy v motorových vozidlech na všech sedadlech vybavených bezpečnostním pásem. Pokud je návštěvník ze zdravotních důvodů osvobozen od povinnosti nošení pásu, musí u sebe mít zdravotní osvědčení o tomto osvobození spolu s překladem do řečtiny.

Dětské autosedačky

Děti do 11 let, měřící méně než 1,35 m musí být umístěny v dětském zádržném systému odpovídajícímu jejich velikosti. Děti od věku 12-ti let, měřící více než 1,35 m mohou být přepravovány na běžných sedadlech s použitím bezpečnostních pásů. Umístění dětského zádržného systému na sedadle spolujezdce je možné pouze za předpokladu, že je tak učiněno proti směru jízdy a přední airbag spolujezdce je deaktivován.

Helma pro motocyklisty

Řidiči motocyklů a jejich spolujezdci musí nosit helmy, nicméně bezpečnostní helma není povinná pro cestující v postranním vozíku.

Světla

Celodenní svícení není přikázáno.

Výstražný trojúhelník

Všechna vozidla musí být označena výstražným trojúhelníkem nebo jiným světelným zařízením.

Hasicí přístroj

Všechna vozidla registrovaná v Řecku nebo v zahraničí musí mít na palubě hasicí přístroj.

Lékárnička

Všechna vozidla registrovaná v Řecku nebo v zahraničí musí mít na palubě lékárničku.

Reflexní vesta

Reflexní vesty nejsou v Řecku povinné.

Rychlostní limity

 • v zastavěných oblastech: 50 km/h, pokud není uvedeno jinak dopravními značkami
 • na silnici: 90/110 km/h, pokud není uvedeno jinak dopravními značkami
 • na dálnici: 130 km/h, pokud není uvedeno jinak dopravními značkami

Doklady

V případě zapůjčeného nebo firemního vozidla musí řidič doložit ověřenou plnou moc majitele k užívání vozidla s ověřeným překladem do angličtiny.

Pokuty

Policie může uložit pokutu na místě za přestupky proti dopravním předpisům. Policie ovšem není oprávněna k jejímu vybrání, a tak ji motorista musí zaplatit pomocí příkazu z účtu do 10 dnů.

Pozor si dávejte na kruhové objezdy, protože tam mají často přednost najíždějící auta. Mezi 7. a 20. hodinou od pondělí do čtvrtka je zakázán vjezd do centra Atén a v pátek od 7 do 15 hodin.

Měna:
 • kurz červen 2017: 1 euro = 26,3 Kč
Překročení rychlostního limitu
 • do 20 km/h = 40 €
 • přes 30 km/h = 350 € – 750 €
Řízení pod vlivem alkoholu
 • nad 0,05% = 78 €
 • do 0,11% = 156 €
 • přes 0,11% =  1 200 €
 • nezapnuté bezpečnostní pásy = 350 € a 5 bodů
 • telefonování za jízdy = 100 € a 3 body

Alkohol za volantem

Všechny osoby pod vlivem alkoholu nebo toxických látek mají zakázáno řídit motorová vozidla. Maximální limit: 0,05% alkoholu v krvi (odpovídá 0,25 mg na litr dechu). Dolní maximální limit: 0,00% alkoholu v krvi (0,10 mg na litr dechu) se vztahuje na začínající řidiče, kteří vlastní řidičský průkaz po dobu kratší než 2 roky, na motocyklisty a řidiče užitkových nebo obchodních vozidel. Pokud je množství alkoholu v krvi řidiče 0,05% nebo více jedná se o trestný čin a řidič je potrestán pokutou.

Mazlíčci

Pokud cestujete do Řecka s domácím mazlíčkem, nezapomeňte, že Pet EU pas je vyžadován i v Řecku.

Silniční síť v Řecku

Řecká silniční síť je dlouhá cca 117 500 km a skládá se ze 108 000 km komunikací s pevným povrchem a 2 000 km dálnic.
Hraniční přechody pro příjezd do Řecka ze sousedících  balkánských zemí: Exochi Drama z Bulharska, EvzonesKilkis z FYROMu, Kakavia v prefektuře Ioannina z Albániie a Kipoi Evrou z  Turecka.

Mýtné – tunely
 • podmořský tunel Preveza – Aktio = 3 €
 • tunel Artemission, mezi městy Korint a Tripolis = 2,50 € + 2,40 €
Mýtné přes mosty
 • visutý most přes Korintskou úžinu (délka 2.8 km) u Patras spojující Rio a Antirrio = 13,20 €
 • most Manari = 1,90 €
Cena mýtného

Mýtné se vybírá na dálnicích. Tarif liší v závislosti na ujeté vzdálenosti, u osobního auta od 1,90 € do 3,90 €.

Pohonné hmoty

Benzín a nafta jsou snadno dostupné ve všech městech a vesnicích. LPG nesmí být použity v soukromých vozidlech, pouze v taxi. V Řecku jsou pouze 2 stanice na CNG a 20 na LPG.

Ceny paliva

Aktuální ceny paliva naleznete na: http://uamk.cz/informace-pro-motoristy/ceny-pohonnych-hmot-v-evrope.

Co dělat v případě nehody

V případě, že byla způsobena pouze hmotná škoda, není třeba volat policii. Nicméně i v těchto případech se motoristům doporučuje kontaktovat nejbližší policejní stanici za účelem sdělení informací o nehodě a jejího popisu.

V případě, že při nehodě došlo ke zranění jsou řidiči povinni okamžitě zastavit, poskytnout pomoc zraněným a zavolat policii. Řidiči, kteří tak neučiní a je jim prokázáno toto jednání mohou být potrestáni odnětím svobody až na tři roky.

Pozor

Pokud nemůže řidič vozidla, který způsobil nehodu, prokázat, že je jeho vozidlo pojištěno, je vozidlo automaticky zadrženo policií. Vozidlo se vrací majiteli po pěti dnech, pokud soud během tohoto období oznámí policii, že zadržené vozidlo je pojištěné. Toto rozhodnutí může být vydáno na žádost poškozeného za účelem získání záruky na náhradu škody.

Čísla tísňových linek:
 • záchranka: 166 nebo 112
 • policie: 100 nebo 112
 • hasiči: 199 nebo 112

Důležité kontakty:

Řecký Autoklub: www.elpa.gr

Informace o jízdních podmínkách je možné získat na telefonním čísle +30 21 0606 8800 nebo prostřednictvím e-mailu na adresu info@elpa.gr

Turistická centrála: www.visitgreece.gr

 

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018