Zdroj: archiv webu

Rady na cestu Španělsko 2017

31. 5. 2017

Slunce, moře, paella… Chytáte se na cestu do slunného Španělska? Seznamte se se základními informacemi, které byste jako řidička v této zemi měla vědět. Kupodivu není ve Španělsku povinný hasicí přístroj ani lékárnička.

Výbava

Bezpečnostní pásy

Ve Španělsku je povinné používání bezpečnostních pásů na předních a zadních sedadlech.

Dětské autosedačky

Dítě mladší 3 let nesmí být přepravováno ve vozidle bez dětského autosedačky. Děti od 3 let musí být přepravovány na zadních sedadlech vozidla. Děti do 12-ti let věku a měřící méně než 135 cm musí být umístěny v dětské autosedačce. Děti měřící více než 135 cm mohou použít bezpečnostní pásy pro dospělé.

V případě, že autosedačka není k dispozici (případ taxi služby ve městech), dítě od 3 let musí použít bezpečnostní pásy či jiné bezpečnostní zařízení připojené k sedadlu.

Helma pro motocyklisty

Bezpečnostní přilby jsou povinné pro řidiče a spolujezdce mopedů a motocyklů.

Světla

Použití světel během dne není pro automobily povinné.

Výstražný trojúhelník

Výstražný trojúhelník je povinný. Pro Španěle dokonce má být v autě přítomen dvakrát.

Lékárnička

Lékárnička není povinná.

Hasicí přístroj

Ve Španělsku není povinné mít na palubě osobního vozidla hasicí přístroj.

Reflexní vesta

Reflexní vesta je povinná pro každého, kdo musí vystoupit z auta, ve dne i v noci a to v případě poruchy nebo mimořádné události na silnici.

Rychlostní limity

  • v zastavěných oblastech: 50 km/h
  • na silnici: 90 km/h, pokud není uvedeno jinak dopravními značkami
  • na dálnici: 120 km/h), pokud není uvedeno jinak dopravními značkami

Pokuty

Španělská policie je oprávněna pro ukládání a výběr pokut na místě. Pokuty mohou být sníženy o 50%, pokud motorista zaplatí do 20-ti dní (nevztahuje se na hlavní trestné činy). Proti udělení pokuty se lze do 15-ti dnů odvolat.

Hostující motoristé musí zaplatit pokutu okamžitě (se snížením) za předpokladu, že uvedou jméno osoby nebo společnosti, se sídlem ve Španělsku, ochotné zaručit se za uhrazení pokuty. V opačném případě je vozidlo zabaveno, dokud není pokuta uhrazena. Motoristé se pak mohou proti udělení pokuty odvolat přes právní systém.

Měna

  • Euro
  • kurz červen 2017: 1 EUR = 26,5 Kč

Alkohol za volantem

Max. limit alkoholu v krvi pro řidiče osobních vozidel je 0,05‰. Pro začínající řidiče, kteří mají v držení řidičský průkaz méně než 2 roky a pro mladé řidiče, je hranice alkoholu v krvi 0,03‰.

Mazlíčci

Pokud cestujete do Španělska s domácím mazlíčkem, nezapomeňte, že Pet EU pas je vyžadován i tam.

Dálniční síť ve Španělsku

16.200 km jsou dálnice vč. rychlostních komunikací.

Cena mýtného na dálnicích

Pro zpoplatnění dálnic jsou vozidla rozdělena do dvou kategorií. Na nejvýznamnějších dálnicích je možné platit mezinárodními platebními kartami. Mýtné  se vybírá i za použití tunelů Cadi (11,57 EUR), Garraf (6,48 EUR) a Vallividrera u Barcelony (4,16 EUR).

Čísla tísňových linek
  • záchranka: 112
  • policie: 112
  • hasiči: 112

Důležité kontakty:

Španělský autoklub: www.race.es
Informace o jízdních podmínkách je možné získat na telefonním čísle: +34 91 594 72 76 nebo prostřednictvím e-mailu www.internacional@race.es
Turistická centrála: zuzana@tourspain.cz

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018