Zdroj: archiv webu

Autem do Itálie: rady na cestu 2019

9. 6. 2019

Itálie jednou z nejoblíbenějších destinací v zimě i v létě. Do Itálie míří každý rok autem tisíce Čechů. Vyrážíte autem do Itálie? Pak se seznamte s našimi radami a informacemi, které byste jako řidička v Itálii měla vědět.

Jízda v dešti po dálnici

Při jízdě po mokré dálnici se automaticky snižuje dovolená rychlost z 130 km/h na 110 km/h.

Kouření v autě

V Itálii je od loňska zakázáno v autě kouřit. Tedy pokud jsou v autě děti a mladiství do věku 18 let nebo těhotná žena. Pokuty se pohybují od 56 € do 650 €.

Zákaz problikávání

V Itálii je zakázáno používání světelné houkačky „blikání“ na ostatní vozy.

Zákaz sexu ve vozidle

Pokud vás carabineri načapají, hrozí vám 3 měsíců až 3 roky ve vězení.

Obsah povinné výbavy je schodný s obsahem platným v ČR.

V Itálii jsou policisté ostří

V Itálii také platí bodový systém. Policie může uložit pokutu řidiči jedoucímu ve v cizí zemi registrovaném vozidle nebo vozidle a vybrat na místě jednu čtvrtinu maximální pokuty. Zároveň musí řidiči o této skutečnosti vystavit doklad. Pokud si řidič přeje zpochybnit pokutu nebo z jakéhokoliv důvodu odmítne zaplatit, musí složit záruku na polovinu maximální pokuty buď v hotovosti (cizí měna je přijímána), nebo ve formě ručení. Pokud odmítne složit záruku, může policie zabavit jeho vozidlo dokud řidič pokutu nezaplatí. U vozidel registrovaných v EU se musí záruka rovnat čtvrtině maximální pokuty. V některých případech může být pokuta snížena o 30%, je-li platba provedena do 5 dnů. Tato možnost se týká italských a zahraničních řidičů, ale jen v některých případech, jako je řízení pod vlivem alkoholu, propadlé pojištění, překročení rychlosti více než 40 km/h, atd.

Dětské autosedačky v Itálii

Pokud jedete autem registrovaným v ČR, pak platí pro autosedačky stejná pravidla jako v ČR. Děti měřící méně než 150 cm nebo vážící méně než 36 kg musí být umístěny v dětské autosedačce. Jinak pro Italy platí: Děti do 12 let a menší než 150 cm musí používat zádržný systém přizpůsobený jejich velikosti. Děti do 9-ti kg, musí být umístěny v zádržném systému směřujícím dozadu. Vepředu smějí děti sedět až od 12 let nebo 150 cm výšky.

Rychlostní limity v Itálii

  • v zastavěných oblastech: 50 km/h
  • na silnici: 90/110 km/h, pokud není uvedeno jinak dopravními značkami
  • na dálnici: 130 km/h), pokud není uvedeno jinak dopravními značkami
  • u čerstvých řidičů nesmí rychlostní limit překročit 90 km/h mimo zastavěné oblasti (100 km/h na dálnicích), a to tři roky po získání jejich povolení, jinak hrozí pokuta

Zplnomocnění o užívání auta v Itálii

V případě zapůjčeného nebo firemního vozidla musí řidič ověřit doloženou plnou moc majitele k užívání vozidla s ověřeným překladem do italštiny nebo do světového jazyka.

Alkohol za volantem v Itálii

Max. limit alkoholu v krvi pro řidiče osobních vozidel je 0,05%. Pro začínající řidiče, kteří mají v držení řidičský průkaz méně než 2 roky a pro mladé řidiče ve věku do 21-ti let, je hranice alkoholu v krvi 0%. V jejich případě se při jízdě netoleruje absolutně žádný alkohol. Toto nové nařízení se vztahuje i na zahraniční řidiče. Policie může požádat řidiče, aby se podrobil dechové zkoušce, za předpokladu že existuje podezření, že řídil vozidlo pod vlivem alkoholu. Řidič může odmítnout, ale je pak nucen podstoupit krevní test.

Emisní zóny

V Itálii je možné se setkat se zpoplatněním přístupu k silničním prostoru. Městským mýtem „Zona Traffico Limitato“, tyto značky jsou umístěny na začátku zóny. Kompletní přehled měst a oblastí s omezením vjezdu je možné nalézt zde nebo zde. Dále je možné informace vyhledat na internetových stránkách města ve formě comune.název města.it (např. www.comune.palermo.it). Ve městě Bolzano registrovaná vozidla v Itálii mohou do určité zóny vjet pouze s nalepenou nálepkou prokazující emisní normu vozidla. Zahraniční vozidla prokazují emisní normu předložením dokladů od vozidla řidičem.

Mazlíčci

Pokud cestujete do Itálie s domácím mazlíčkem, nezapomeňte, že je zde Pet EU pas vyžadován a přísně posuzováno jejich upoutání.

Mýtné

V Itálii je 6.700 km dálnic, na většině z nich je vybíráno mýtné, které se liší podle úseků, přejezdy mostů jsou zdarma. Za průjezd dálnic je vybírán poplatek dle ujeté vzdálenosti u mýtných bran nebo pomocí elektronické mýtné jednotky Telepass. Poplatky je možné hradit v hotovosti, mezinárodními platebními kartami nebo kartou VIACARD. Mapa zpoplatněných silnic zde. Průměrný dálniční poplatek na 100 km činí 7 EUR.

Na co si dát pozor

Doporučujeme při průjezdu městy mít auto zamčené auto. Pomoc odstaveným autům s prázdnou pneumatikou nabízejte opatrně, a to zejména na dálnici z Neapole do Salerna. Dejte pozor na krádeže aut a na „piráty“, kteří na dálnici chtějí, abyste zastavili a žádají pomoc.

Čísla tísňových linek
  • záchranka: 115
  • policie: 112, 113
  • hasiči: 118

Důležité kontakty:

Italský autoklub: www.touringclub.it/ nebo www.aci.it
Informace o jízdních podmínkách je možné získat na telefonním čísle: +39 840 88 88 02 nebo prostřednictvím e-mailu dir.generale@touringclub.it

Sdílet článek:

Internetový magazín Žena v autě vydává vydavatelství Srdce Evropy s.r.o., Bořivojova 17, Praha 3, Tel. : +420 222 726 364 | Napište nám | Redakce | Cookies | Ochrana osobních údajů © 2018